Tävlingar 2015

TÄVLINGAR 2015 MED 3CT DELTAGANDE


Tävlingar som klubbens medlemmar ställt upp i och dess resultat.


DATUM

TÄVLING

DELTAGARE

RESULTAT

ÖVRIGT

Mars 2015

Seedningslopp Göteborgsvarvet i Uddevalla

Erik Olsson

Magnus Andersson

Claes Gustafsson

Nina Bohlander

Claes PB - Grattis!


Edsvidsleden Trailrun

Nils Stenvold

Torbjörn Claeson

Tord Karlsson

Patrik Gustafsson

Anders Åberg

Kristian Savolainen

Eva-Lott Elefant

Ulrika Wernstål



Vårtävlingar 16km/32km

Erik Olsson

Arrangör Solvikingarna

Maj 2015

Stockholm Marathon

Erik Olsson

Patrik Silversäter


Göta Kanal Triathlon

Ulrika Wernstål



Växjö Triathlon

Albin Nilsson

Olympisk distans

Juni 2015

Butlers Triathlon


Grattis till damerna som slog banrekort på tiden 2.51.58


MidsommarSprinten




KMD IRONMAN 70.3 Kronborg

Mie Østergaard Pedersen

Danmark


Swissman Xtreme Triathlon

Niklas Blom



VM långdistans Triathlon Motala

Markus Nymark

Erik Olsson

André Olofsson

Tord Karlsson Magdalena Göransson Veronica Andersson Eva-Lott Elefant

Anneli Hilmersson Ulrika Wernståhl

Katrin Karlsson



Halmstad Tri 11.3

Patric Johansson

Christian Bengtsson

Marcus Sandh

Junior:

Albin Nilsson



Juli 2015

Göta Kanal Triathlon Olympisk distans

Torbjörn Claesson

Per Svensson

Fredrik Liljesäter

Anders Åberg

Daniel Ångefors

Grattis Tobbe till 9:e platsen!


Åstol Aquathlon

Ulrika Wernståhl

En fin 3:e plats till Ulrika och hennes lagkompis Carina Helin.


Rockman Swimrun

Niklas Blom lag



UltraTri Sweden

Erik Olsson

VINST - STORT GRATTIS!

Hemsida


Bokenäs Sprint

Kristoffer Jidetoft

Torbjörn Claeson

Allbin Nilsson

Magdalena Göransson

Motion:

Martin Widmark

Anders Åberg

Magnus Hallqvist

Christian Ahlmark

Jesper Fahlen

Grattis till 2:a platsen Kristoffer!


Karlstad Triathlon

Magnus Andersson


Arvika Triathlon Sprint

Oluf Skoogh



Vätter Challange

Markus Nymark

Augusti 2015

Öloppet Swimrun

Ulrika Wernståhl/Magdalena Göransson

Veronica Andersson/Katrin Karlsson

Anneli Hilmersson/Eva-Lott Elefant

Pelle Ericsson/Kristoffer Jidetoft

Anders Svensson/Anders Edh

Lennart Svensson/Dan-Åke Johansson


Sprint:

Kajsa Waldenwik/Pernilla Wikström


Karlstad Swimrun

Erik Olsson/Marcus Kårebrand

Grattis till 2:a platsen

Hemsida


Görslitet Karlstad

Olympisk:

Ulrika Wernståhl

Marcus Sand

Sprint:

Mie Østergaard Pedersen

Bo Karlsson


Ironman Kalmar

AG 30-34 Herrar

Mattias Andreasson

AG 40-44 Herrar

Christian Bengtsson

Patric Johansson

Anders Åberg

Daniel Ångefors

Jesper Fahlén

Andreas Hilmersson DNF

AG 45-49 Herrar

Magnus Andersson

Kristian Savolainen

AG 50-54 Herrar

Håkan Kärjenmäki

Tord Karlsson

Göran Högberg

AG 45-49 Damer

Katrin Karlsson


Ironman Köpenhamn

Age Group 40-44 Herrar

Anders Edh

Martin Widmark


Age Group 30-34 Damer

Mie Østergaard Pedersen


Tjörn Triathlon 11.3

Senior Herrar

André Olofsson

Patrik Gustafsson (DNF)

Master 35-39 Herrar

Markus Nymark

Fredrik Green

Master 45-49 Herrar

Torbjörn Claesson

Anders Svensson

Claes Gustafsson

Olav Olsson (DNF)

Master 50-54 Herrar

Kenth Sandén

Polis-SM Herrar

Peter Sandström

Senior Damer

Nina Bohlander

35-39 Damer

Veronica Andersson

45-49 Damer

Eva-Lott Elefant

Ulrika Wernståhl (DNF)

Stafett Herrar

Christian Ahlmark/Marcus Sandh/Ted Sydhagen

Simon Mattsson/Niclas Lund/Tommy Folden

Stafett Damer

Magdalena Göransson (cykel) i lag Team MAC attack

Motion Herrar

Jesper Fahlén

Robert Glanberg

Christer Zackariasson

Simon Lannetoft

Adam Smith

Motion Damer

Linda Ström

Grattis till pallplatserna Markus, Torbjörn & Eva-Lott.


Och även grattis till Magdalena som var med i damlaget som vann stafetten.


Tjörn Triathlon Hemsida


Tjörn Triathlon Sprint

Erik Olsson

Anders Åberg

Jesper Fahlen

Motion Herrar

David Simonsson


Grattis Erik till Bronspengen!


Tjörn Triathlon Hemsida


Ironman 70.3 Zell am See

Albin Nilsson

September 2015

Loch Gu Loch

Veronica Andersson/Katrin Karlsson

Grattis till 3:e platsen!

Hemsida


Koster Swimrun

Ulrika Wernståhl/Magdalena Göransson


Ironman Barcelona

Master 40-44 Herrar

Simon Mattsson

Mikael Ericsson

Oktober 2015

Kopparklinten upp

Herrklassen

Johan Andersson

Patric Johansson

Markus Nymark

Nils Stenvold

Torbjörn Claeson

Damklassen

Michaela Kårebrand


Grattis Michaela till 1:a platsen

Grattis Johan till 2:a platsen


Krösnabanan Ultra 60 km

Claes Gustafsson




Kullamannen Ultra 60 km

Anders Åberg

Saknas någon tävling eller annan info. Hör av er till Webmaster så fixar vi det!

Kontakta oss © 2015 3City Triathlon