Tävlingar 2017

TÄVLINGAR 2017 MED 3CT DELTAGANDE


Tävlingar som klubbens medlemmar ställt upp i och dess resultat.


DATUM

TÄVLING

DELTAGARE

RESULTAT

ÖVRIGT

Mars

Edsvidsleden Trailrun

Herrar


Damer



Maj

Butlers Triathlon

Damlag

Evalott Elefant/Anneli Hilmersson/Veronica Andersson/Magdalena Göransson/Mie Pedersen

Herrlag

Kristian Savolainen/

Grattis till damerna som kom 1:a och tog även banrekordet. 2.50.26

Juni

Stockholm Marathon

Stockholm Marathon


Borås Swimrun

Damer

Nina Bohlander/Marie Ingerhed

Mixlag

Magdalena Göransson/Henrik Ingerhed

Grattis Nina & Marie som kom 1:a!

Borås Swimrun Hemsida


Borås Triathlon

Herrar Senior

Tommy Karlsson


M35-39

Fredrik Gustavsson


M40-44

Robert Glanberg


F30-34

Mie Pedersen (DNF)


F45-49

Katrin Karlsson (DNF)

Juli






Vansbro Triahtlon

M35-39

Markus Nymark (1:a)

M45-49

Torbjörn Claeson (5:a)

Grattis Markus som blev Svensk Mästare!

Vansbro Triathlon Hemsida


Ironman Klagenfurt Österrike

F35-39

Veronica Andersson

M40-44

Anders Edh


Borås City Triahtlon

M45-49

Torbjörn Claeson

Kristian Savolainen


Ironman Frankfurt

M30-34

Kristoffer Jidetoft

M35-39

Erik Olsson

Fredrik Green

M45-49

Tommy Folden

M50-54

Anders Svensson

F30-34

Mie Pedersen (DNF)


Ironman 70.3 Jönköping

M25-29

Peter Sandström

Tayfun Hekimoglu

M35-39

Mattias Andreasson

Robert Karlsson

M40-44

Christian Bengtsson

Rickard Janveden

Mattias Sörqvist

Martin Widmark

M45-49

Göran Rasmusson

M55-59

Mats Svensson

F30-34

Nina Bohlander

F45-49

Katrin Karlsson

F50-54

Eva-lott Elefant

Ironman 70.3 Jönköping Hemsida

STORT GRATTIS TILL Nina, Christian & Eva-Lott som kvalade till VM Sydafrika 70.3 år 2018!!


Bokenäs Triathlon

Herrar Motion Sprint

David Simonsson

Herrar Motion Olympisk

Reine Lundgren

Lars Johansson

Herrar Tävling Olympisk

Torbjörn Claeson

Henrik Ingerhed

Albin Nilsson

Damer Tävling Olympisk

Marie Ingerhed

Ulrica Sjunnesson


Uddevalla Swimrun



Augusti






Öloppet Swimrun

Damer

Veronica Andersson/ Magdalena Göransson

Sprint Damer

Eva-lott Elefant/Anneli Hilmersson



Morakniv Triahlton

David Simonsson


Ironman Kalmar

M25-29

Dennis Larsson

Simon Andersson

M30-34

Thommy Karlsson

M35-39

Mattias Andreasson

M40-44

Mikael Eriksson

Pelle Karlsson

M45-49

Nils Stenvold

Göran Rasmusson

M50-54

Christer Zackariasson

Christian Larsson

M55-59

Lars Olvén



Ironman Köpenhamn

M25-29

Peter Sandström

M30-34

Kristoffer Jidetoft

M35-39

Patrik Gustafsson

M40-44

Jesper Fahlen

F30-34

Mie Pedersen


Tjörn Triathlon


Grattis Nina Bohlander som kom 2:a i Damer 35-39


Cykelvasan 90km

M40-44 Öppet Spår

Simon Mattsson

Sept.










Oktober










Saknas någon tävling eller annan info. Hör av er till Webmaster så fixar vi det!

Kontakta oss © 2015 3City Triathlon