Tävlingar 2015

TÄVLINGAR 2015 MED 3CT DELTAGANDE

 

Tävlingar som klubbens medlemmar ställt upp i och dess resultat.

 

DATUM

TÄVLING

DELTAGARE

RESULTAT

ÖVRIGT

Mars 2015

Seedningslopp Göteborgsvarvet i Uddevalla

Erik Olsson

Magnus Andersson

Claes Gustafsson

Nina Bohlander

Sök resultat här

Claes PB - Grattis!

 

Edsvidsleden Trailrun

Nils Stenvold

Torbjörn Claeson

Tord Karlsson

Patrik Gustafsson

Anders Åberg

Kristian Savolainen

Eva-Lott Elefant

Ulrika Wernstål

Herrar

Damer

 

 

Vårtävlingar 16km/32km

Erik Olsson

Resultatlista

Arrangör Solvikingarna

Maj 2015

Stockholm Marathon

Erik Olsson

Patrik Silversäter

Resultatlista

Stockholm Marathon Hemsida

 

Göta Kanal Triathlon

Ulrika Wernstål

Resultat via hemsida

 

 

Växjö Triathlon

Albin Nilsson

Resultat

Olympisk distans

Juni 2015

Butlers Triathlon

 

Resultat via hemsidan

Grattis till damerna som slog banrekort på tiden 2.51.58

 

MidsommarSprinten

 

Se resultat här

 

 

KMD IRONMAN 70.3 Kronborg

Mie Østergaard Pedersen

Resultatlista

Danmark

 

Swissman Xtreme Triathlon

Niklas Blom

Finisher list

 

 

VM långdistans Triathlon Motala

Markus Nymark

Erik Olsson

André Olofsson

Tord Karlsson Magdalena Göransson Veronica Andersson Eva-Lott Elefant

Anneli Hilmersson Ulrika Wernståhl

Katrin Karlsson

Resultatlistan

 

 

Halmstad Tri 11.3

Patric Johansson

Christian Bengtsson

Marcus Sandh

Junior:

Albin Nilsson

 

 

Juli 2015

Göta Kanal Triathlon Olympisk distans

Torbjörn Claesson

Per Svensson

Fredrik Liljesäter

Anders Åberg

Daniel Ångefors

Resultatlista

Grattis Tobbe till 9:e platsen!

 

Åstol Aquathlon

Ulrika Wernståhl

Resultatlista

En fin 3:e plats till Ulrika och hennes lagkompis Carina Helin.

 

Rockman Swimrun

Niklas Blom lag

Hemsida

 

 

UltraTri Sweden

Erik Olsson

Resultatlista

VINST - STORT GRATTIS!

Hemsida

 

Bokenäs Sprint

Kristoffer Jidetoft

Torbjörn Claeson

Allbin Nilsson

Magdalena Göransson

Motion:

Martin Widmark

Anders Åberg

Magnus Hallqvist

Christian Ahlmark

Jesper Fahlen

Resultat via hemsidan

Grattis till 2:a platsen Kristoffer!

 

Karlstad Triathlon

Magnus Andersson

Resultat

Hemsida

 

Arvika Triathlon Sprint

Oluf Skoogh

Resultatlista

 

 

Vätter Challange

Markus Nymark

Resultatlista

Vätter Challange Hemsida

Augusti 2015

Öloppet Swimrun

Ulrika Wernståhl/Magdalena Göransson

Veronica Andersson/Katrin Karlsson

Anneli Hilmersson/Eva-Lott Elefant

Pelle Ericsson/Kristoffer Jidetoft

Anders Svensson/Anders Edh

Lennart Svensson/Dan-Åke Johansson

 

Sprint:

Kajsa Waldenwik/Pernilla Wikström

Resultat

Öloppet Hemsida

 

Karlstad Swimrun

Erik Olsson/Marcus Kårebrand

Resultat Herrar

Grattis till 2:a platsen

Hemsida

 

Görslitet Karlstad

Olympisk:

Ulrika Wernståhl

Marcus Sand

Sprint:

Mie Østergaard Pedersen

Bo Karlsson

Resultat Olympisk

Resultat Sprint

Görslitet Karlstad Hemsida

 

Ironman Kalmar

AG 30-34 Herrar

Mattias Andreasson

AG 40-44 Herrar

Christian Bengtsson

Patric Johansson

Anders Åberg

Daniel Ångefors

Jesper Fahlén

Andreas Hilmersson DNF

AG 45-49 Herrar

Magnus Andersson

Kristian Savolainen

AG 50-54 Herrar

Håkan Kärjenmäki

Tord Karlsson

Göran Högberg

AG 45-49 Damer

Katrin Karlsson

Resultat

Ironman Kalmar Hemsida

 

Ironman Köpenhamn

Age Group 40-44 Herrar

Anders Edh

Martin Widmark

 

Age Group 30-34 Damer

Mie Østergaard Pedersen

Resultat

Ironman Köpenhamn Hemsida

 

Tjörn Triathlon 11.3

Senior Herrar

André Olofsson

Patrik Gustafsson (DNF)

Master 35-39 Herrar

Markus Nymark

Fredrik Green

Master 45-49 Herrar

Torbjörn Claesson

Anders Svensson

Claes Gustafsson

Olav Olsson (DNF)

Master 50-54 Herrar

Kenth Sandén

Polis-SM Herrar

Peter Sandström

Senior Damer

Nina Bohlander

35-39 Damer

Veronica Andersson

45-49 Damer

Eva-Lott Elefant

Ulrika Wernståhl (DNF)

Stafett Herrar

Christian Ahlmark/Marcus Sandh/Ted Sydhagen

Simon Mattsson/Niclas Lund/Tommy Folden

Stafett Damer

Magdalena Göransson (cykel) i lag Team MAC attack

Motion Herrar

Jesper Fahlén

Robert Glanberg

Christer Zackariasson

Simon Lannetoft

Adam Smith

Motion Damer

Linda Ström

Resultat

Grattis till pallplatserna Markus, Torbjörn & Eva-Lott.

 

Och även grattis till Magdalena som var med i damlaget som vann stafetten.

 

Tjörn Triathlon Hemsida

 

Tjörn Triathlon Sprint

Erik Olsson

Anders Åberg

Jesper Fahlen

Motion Herrar

David Simonsson

 

Grattis Erik till Bronspengen!

 

Tjörn Triathlon Hemsida

 

Ironman 70.3 Zell am See

Albin Nilsson

Resultat

Ironman Zell am See Hemsida

September 2015

Loch Gu Loch

Veronica Andersson/Katrin Karlsson

Resultat

Grattis till 3:e platsen!

Hemsida

 

Koster Swimrun

Ulrika Wernståhl/Magdalena Göransson

Resultat

Hemsida

 

Ironman Barcelona

Master 40-44 Herrar

Simon Mattsson

Mikael Ericsson

Resultat

Hemsida

Oktober 2015

Kopparklinten upp

Herrklassen

Johan Andersson

Patric Johansson

Markus Nymark

Nils Stenvold

Torbjörn Claeson

Damklassen

Michaela Kårebrand

 

Grattis Michaela till 1:a platsen

Grattis Johan till 2:a platsen

 

Krösnabanan Ultra 60 km

Claes Gustafsson

 

 

 

Kullamannen Ultra 60 km

Anders Åberg

Resultat

Hemsida

Saknas någon tävling eller annan info. Hör av er till Webmaster så fixar vi det!

Kontakta oss © 2015 3City Triathlon